( هرگونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر نام DANAGEM حرام و ممنوع است  )

سیترین

نام این سنگ از کلمه فرانسوی “سیترون” به معنی لیمویی گرفته شده و اغلب سیترین ها رنگ لیمویی دارند.

سیترین کوارتز شفاف به رنگهای زرد، طلایی تا نارنجی تیره است و با رنگ روشن و قیمت مناسبش می تواند به هر سبک جواهری جلوه ببخشد که به خصوص با انواع نقره به خوبی ترکیب می شود.

هر چند نوع تیره تر و نارنجی رنگ سیترین، “مادیرا سیترین” که از نام نوعی شراب گرفته شده، ارزش بیشتری دارد اما اغلب مردم همان رنگ لیمویی را ترجیح می دهند. سیترین از آمیتیست ارزان تر است و نسبت به آن، در شکل و اندازه های متنوع وجود دارد.

مشخصات علمی

درجه سختی سیترین 7 و ساختار کریستالی سه گوش دارد.

سیترین گونه زرد یا طلایی کوارتز است.

سیترین اغلب در برزیل استخراج می شود، معادن غنی آن در ایالت برزیلی “ریو گرانده دو سول”، قرار دارد.

گاهی می شنوید که سیترین همان “توپاز کوارتز” است که اشتباه است؛ سیترین در گذشته به دلیل شباهت رنگش به توپاز به این نام خوانده می شد. از آنجا که توپاز یک ماده معدنی دیگر است، استفاده از این نام گمراه کننده است و صحیح نیست. با این حال، سیترین برای متولدین ماه نوامبر، سنگ جایگزین توپاز محسوب می شود.

از آنجا که اغلب سیترین موجود در بازار، آمیتیست بوده که در اثر گرما به طلایی تغییر رنگ داده، سیترین نیز همانند آمیتیست نباید به مدت طولانی در معرض گرما یا نور شدید آفتاب باشد. اگر این مورد رعایت شود، سیترین می تواند برای چندین نسل ماندگار باشد.

سیترین با کیفیت سنگ جواهر بی نهایت کمیاب است و بهترین انواع آن در برزیل، اسپانیا، ماداگاسکار و اتحاد جماهیر شوروی سابق یافت می شود.

ویژگیهای خاص

در دوران باستان، سیترین بعنوان محافظی در برابر سم مار و افکار شیطانی استفاده می شد. به سنگ موفقیت معروف است چون در آداب و رسوم قدیمی آمده است که این سنگ باعث افزایش موفقیت و نعمت، بخصوص در کار و تجارت می شود.

تنها سنگی است که باعث از هم پاشیده شدن انرژی منفی می شود و به هیچ وجه نیاز به پاکسازی ندارد. انرژی گرمی از خود ساطع می کند که خوش بینی را افزایش می دهد. همچنین نعمت و فراوانی را جذب می کند و به “سنگ تجار” معروف است که در صندوق پول شمار یا در محل کار قرار داده می شود و نه تنها باعث اندوختن مال حلال می شود بلکه آن راحفظ هم می کند. انرژی شفادهی جسم را تقویت می کند و خودآگاه ذهن را برای شهود و الهامات می گشاید. این سنگ به فرد کمک می کند تا با تغییرات سازگار شود و احساس اعتماد به نفس و امنیت کند. انرژی مغناطیس ساطع شده از سیترین به تقویت صدا کمک می کند که باعث می شود سنگی ایده آل برای بازیگران و سخنرانان باشد.

این سنگ به ثروت اندوزی و حفظ آن کمک میکند. همچنین برای هدایت انرژی خلاق به درون جسم بسیار مفید است. عده ای نیز آنرا در ایجاد عزت نفس در فرد مفید می دانند. این کریستال برای کمک به کنترل احساسات فوق العاده است، به این منظور آنرا هنگام مدیتیشن و شفادهی با سنگ، روی شبکه خورشیدی قرار دهید. سیترین در تصمیم گیریهای مهم که نیاز به قاطعیت دارند بسیار سودمند است.

ویژگیهای شفادهی

از نظر فیزیکی سیترین به تعادل غده تیروئید کمک میکند. برای غدد درون ریز و سیستم هاضمه مفید است و آنرا پاکسازی و تصفیه کرده و سموم موجود در آن را می زداید. سیترین می تواند موقعیتهای پر اضطراب را آرام کند. ترشح اسید معده بر اثر عصبانیت را کم کرده و برای سم زدایی کل بدن مفید است.

ویژگیهای جادوگری

انرژی: پذیرنده

عنصر: آتش

قدرتها: ضد کابوس، محافظ، قدرت روان بینی

همراه داشتن سیترین به هنگام خواب، ترس را از بین برده، مانع دیدن کابوس شده و خواب خوش شبانه را تضمین می کند. رفتار یا گرایشهای خودتخریبی را از بین برده و عزت نفس را بالا می برد. همچنین برای محافظت از هاله استفاده می شود.

سیترین می تواند بعنوان عضوی از خانواده کوارتزها، همان موارد استفاده کریستال کوارتز را داشته باشد. رنگ زرد طلایی آن، انرژی خورشید را به کسب و کار می بخشد. ارتعاشات این سنگ در فردی که احساس ناامیدی می کند یا افسرده است، نشاط ایجاد می کند.

سنگ خوبی برای رونق بخشیدن به مسایل مربوط به پول و دیگر اشکال خوشبختی است.

از آنجا که سیترین سنگ متولدین برج جوزا و سنبله است، فردیت و اعتماد بنفس را در آنان تقویت کرده و اراده را در فرد احیا می کند.

ارتباط با چاکرا

به طور کلی هرگاه مانعی در راه ایجاد خلاقیت، ناتوانی در حل مشکلات، خشم سرکوب شده، بی خوابی، کابوس، مشکلات معده و هضم، چاقی و دیگر مشکلات فیزیکی مانند جریان خون و بینایی بوجود آید، سیترین می تواند راهگشا باشد.

سیترین برای شفادهی و متعادل کردن چاکرای دوم یا خاجی استفاده می شود.

منبع : DANAGEM